باسمه تعالی
معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی
شورایآموزشی و تحصیلات تکمیلی
کاربرگ طرح درس و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانشجویان
سال تحصیلی: 1393 نیمسال: دوم
عنوان دانشکده: معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات
دانشگاه امام صادق (ع)
عنوان درس: اسلام و غرب در جهان معاصر
تعداد واحد: 2
مقطع درس: کارشناسی ارشد
گروه آموزشی مسئول درس: ارتباطات و فرهنگ
زبان تدریس: فارسی
هدف درس: آشنا شدن دانشجویان با مهمترین مسائل مربوط به اسلام و غرب
استاد درس: دکتر حسن بشیر
کمک استاد: محمدحسین شعاعی
نحوهی ارائهی درس و هدف آن:
Ò هدف از درس «اسلام و غرب در جهان معاصر» آشنا شدن دانشجویان محترم با مهمترین مسائل اسلام و غرب و تحلیل آنها است.
Ò بنابراین، درس مزبور شامل دو بخش خواهد بود:
Ò 1- شناخت غرب (غرب شناسی)
Ò فهم ویژگی های غرب برای تحلیل شناخت آنان از دیگران
Ò 2- چالش های اسلام و غرب
Ò با محورهایی از قبیل:
Ò رابطه اسلام و مسیحیت
Ò اسلام هراسی
Ò بازنمایی اسلام
Ò تروریسم
شیوه تقسیم بندی درسها و مقرری دانشجویان:
Ò درسها به سه شکل ارائه خواهند شد: (1) توسط استاد درس، (2) استادان دیگر و (3) برخی از دانشجویان
Ò به دلیل تعداد دانشجویان، سه نوع مقرری برای آنان در نظر گرفته شده است که با تعیین قبلی، هر دانشجو فقط یک مورد را انجام خواهد داد:
Ò (1) ارائه سمینار درسی
Ò (1) خلاصه کردن برخی از کتاب های تعیین شده.
Ò (2) پیاده سازی سمینار اساتید و آماده سازی آن.
شیوه نمره گذاری:
Ò 1- تهیه پاورپوینت مقاله: 2 نمره
Ò 2- ارائه سمینار کلاسی از مقاله انتخاب شده: 3 نمره
Ò 3- پیاده سازی سمینار استادان و آماده سازی آن: 5
Ò 4- خلاصه کتاب تعیین شده، طبق شیوه نامه خلاصه کتاب: 5 نمره
Ò 5- دانشجویانی که علاقمند باشند مقاله ای برای درس بنویسند می توانند به جای خلاصه کتاب، مقاله را انتخاب کنند: 5 نمره
Ò 6- امتحان کتبی پایان ترم: 15 نمره
Ò انتخابی: یا خلاصه کتاب یا تهیه مقاله علمی
عناوین سرفصلهای درس: اسلام و غرب در جهان معاصر
درس
عنوان درس
منبع
ارائه دهنده
1
معرفی درس، تقسیم بندی سمینارها، مقدمه ای در باره مهمترین محورهای درس
ندارد
استاد درس
2
اروپا محوری و آمریکا مرکزی
(بخش اول: اروپا محوری)
عاملی، سعیدرضا (1389) «اروپامحوری، آمریکا مرکزی و نگاه چند محوری به تمدنها»، در: جیمز ام. بلاوت (1389) هشت تاریخدان اروپا محور، ترجمه: ارسطو میرانی و به یان رفیعی، تهران: مؤسسه انتشارات امیر کبیر. صص: 11-38.
استاد درس
3
اروپا محوری و آمریکا مرکزی
(بخش دوم: آمریکا محوری)
عاملی، سعیدرضا (1389) «اروپامحوری، آمریکا مرکزی و نگاه چند محوری به تمدنها»، در: جیمز ام. بلاوت (1389) هشت تاریخدان اروپا محور، ترجمه: ارسطو میرانی و به یان رفیعی، تهران: مؤسسه انتشارات امیر کبیر. صص: 11-38.
استاد درس
4
1- ماکس وبر: عقلانیت غربی
2- لین وایت: اروپاییان مبتکر
همان (فصول: دوم و سوم)
1-دانشجوی اول
2-دانشجوی دوم
5
1- رابرت برنر: تونل زمان (مارکسیسم اروپامحور)
2-اریک ال. جونز: معجزة اروپایی
همان (فصول: چهارم و پنجم)
1-دانشجوی سوم
2-دانشجوی چهارم
6
1- مایکل مان: توسعه اروپایی به سوی تبیین تاریخی: پیشروی تاریخ
2- جان ای. هال: اروپاییان دموکراتیک
همان (فصول: ششم و هفتم)
1-دانشجوی پنجم
2-دانشجوی ششم
7
جارد دایاموند: اروپا گرایی محیطی
همان (فصل هشتم)
1-دانشجوی هفتم
8
1- دیوید لندز: امپراتوری مقابه به مثل می کند
2- سی دلیل برتری اروپاییان بر دیگران
3- مدل
همان
(فصول: نهم و دهم و یازدهم)
1-دانشجوی هشتم (فصل نهم)
2-دانشجوی نهم (فصول دهم و یازدهم)
9
جهان اسلام از دیدگاه غرب: دوره شناسی، هستی شناسی از دیدگاه غرب
منبع با استاد سمینار دهنده
استاد مدعو
10
غرب و جهان اسلام: سیاست ها و برنامه ها
منبع با استاد سمینار دهنده
استاد مدعو
11
اسلام هراسی: دیپلماسی ارعاب جهان
منبع با استاد سمینار دهنده
استاد مدعو
12
غرب و بیداری اسلامی: دیپلماسی عمومی و رسانه ای
منبع با استاد سمینار دهنده
استاد مدعو
13
اسلام و مسیحیت: گفتگوی بین الادیانی
منبع با استاد سمینار دهنده
استاد مدعو
14
بازنمایی اسلام در هالیوود
منبع با استاد سمینار دهنده
استاد مدعو
15
غرب و داعش
منبع با استاد سمینار دهنده
استاد مدعو
16
جمع بندی
-
استاد درس